Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| İLETİŞİM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
 
bar
Mart 2021
Pz Pt Sa Ça Pe Cu Ct
 1  2  3  4 5 6
 7  8  9  10  11  12  13
 14  15  16  17  18  19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
Çambaşı
bar
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
Anasayfa > Bunda da bir hayır vardır dedi. Hayırlı oldu!
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Bunda da bir hayır vardır dedi. Hayırlı oldu!
Bunda da bir hayır vardır dedi. Hayırlı oldu! Üniversite sınavlarında tercihleri arasında bulunmamasına rağmen yanlışlık sonucu kimya mühendisliği bölümünü kazanan ve "Her işte hayır vardır" diyerek eğitimini tamamlayan Ordu'lu ayhan iyigün müthiş bir buluşa imza attı. İyigün, 1983 yılında 800 milyando bir olasılık gerçekleştiğini ve 7 tane tıp, 5 tne veterinerlik fakültesi seçeneğini işaretlemesine rağmen, hiçbir tercihinde bulunmayan Selçuk Üniversitesi Kimya Mühendisliğini kazandığını anlattı. İyigün "Her işte bir hayır var" diyerek eğitimine devam etti. 1988'de kimya mühendisi olan İyigün, uzun yıllar kot sektöründe yönetci olarak çalıştı, 2004'de Ulukent'te faaliyet gösteren İzmir Yıkama A.Ş'ye ortak oldu.

Kendisini Geliştirdi

İyigün daha sonra çeşitli buluşlara imza atmaya başladı. Ordu'lu girişimci TÜBİTAK ile birlikte hazırlandığı bir projeyle, kot kumaşlarının ağartma işleminde kimyasal kullanımına son veren sistem geliştirdi. asmosferde bulunan ozon gazının kontrollü şekilde kullanımıyla, kot taşlama işçilerinde sık sık görülen "silikozis" ve silikotüberküloz hastalığı riski de tarihe karışmış oldu. Buluş sayesinde, halk arasında çamaşır suyu olarak bilinen sodyumhypoklorit ve potasyum permaganant gibi kimyasalların kullanımını minimuma düşürüldü. Ozonla ağartma sektörün büyük ilgisini çekerken, buluşuna patent koruması istemeyen iyigün, "Başlangıçta üretim ve satış düşündük, 7 makine sattık. ancak kısa sürede taklitleri çıkınca ve yaptığımız işin çevreye, insan sağlığına oluml uetkilerini dikkate alınca, patent istemedik" dedi.

Nasıl çalışıyor? Ozon, yıldırım düşmesi ya da çakması olarak bilinen hava olayını canlandırma esası ile elde ediliyor. sisteme göre, bakır elektrotlar oksijen bulunan ortamda yüksek gerilime tabi tutuluyor ve ark çıkartıyor. bu da kotların ağartılmasında kullanılıyor. Ozon, kimyasal sarfiyatını azaltıyor, kota ve likraya zarar vermiyor.

İzmir Tektil


Ekleme zamanı01.01.1970 | 02:00:00

[Başa Dön] Haber no: 3202
ordu