x
Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| İLETİŞİM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun | 2 0 2 2
   
 
bar
Temmuz 2022
Pz Pt Sa Ça Pe Cu Ct
 1  2
 3  4 5 6  7  8  9
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31

52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar
  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
Çambaşı
bar
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
ordu_merkez

ORDU İLİ'NİN TARİHÇESİ
Hitit tabletlerine göre İ.Ö. 17. yüzyılda Ordu, Kaşkalar'ın ülkesi ve Hitit hakimiyetinde idi. (İ.Ö. 1700-1200) Hititler'den sonra bölgeye Frigler (İ.Ö. 1200-670), sonra da Kimmerler hakim oldu. (İ.Ö. 676-546)

Yunan tarihçi Ksenophon (M.Ö. 431) "Onbinler'in Dönüşü" adlı eserinde Ordu yöresinin yerli halkı olarak Kolhlar, Halibler, Mossinoikler Tibarenler'den bahseder. Tibarenler'in merkezi de Ünye idi.

Kimmerler döneminde Miletoslular, yörenin kıyı kesiminde ticaret kolonileri kurdular. Kimmerler'den sonra hakimiyet, Med ve Persler'in (M.Ö. 547-334) eline geçti.

Mithridates'in kurduğu Pont Satraplığı İ.Ö. 280 - İ.S. 63 tarihleri arasında üç buçuk asırlık bir ömür sürdü. VI. Mithradates'in oğlu Pharnakes'in bu bölgeye hakim olduğu ve adından dolayı buralara Pharnakia denildiği biliniyor. bu kral 25 yıl Romalılar'a direndi ve sonunda teslim oldu. Böylece Pontus kıyıları Roma ve Bizans hakimiyetine geçti.

Ordu ve yöresi 1207-1461 tarihleri arasında Trabzon Devleti'nin yönetiminde kaldı. Bu devleti de Fatih Sultan Mehmet ortadan kaldırdı (1461). Ancak Ordu ve yöresi Osmanlılar tarafından değil, 1270'lerden 1380'lere kadar uzanan süreç içerisinde Hacıemiroğulları'nın mücadeleleri sonunda fethedildi. 1396 yılında Türkler bütün varlıklarıyla bölgeye bölükler halinde yerleştiler ve Hacıemiroğulları Beyliği halkı bir ordu biçiminde örgütlediği için başkentlerine de "Ordu" adı verildi.

Hacıemiroğulları Beyliği de 1427 yılında Osmanlı Devleti'ne ilhak edilmiştir. Ordu şehri bugünkü yerinde XVIII. yüzyıl sonlarında teşekkül etmeye başlamıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1455 yılında yaptırılan Tahrir Defteri'ne göre Ordu yöresinin resmi adı , Vilayet-i Canik-i Bayramlu idi.

Ordu 1920 yılına kadar Trabzon Vilayeti'ne bağlı bir kaza iken 04 Nisan 1921 tarih ve 69 sayılı "Ordu Müstakil Livasi Teşkiline Dair Kanunla", merkezi Ordu Livası olmak üzere Canik Sancağı'na bağlı olan Fatsa kazası da Ordu'ya bağlanmış ve müstakil Ordu Livası teşkil edilmiştir.

1923 yılında "sancak" adı "vilayet" olarak değiştirilerek, bugünkü mülki taksimatta Ordu Vilayeti olarak yerini almıştır.

Prof. Dr. Bahaeddin YEDİYILDIZ

uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
 
 
ordu

Ordulular Rehberi

Ordu Kaymakamları - Ordu Belediye Başkanları - Ordu'lu Sanatçılar - Ordu Restaurantlarý - Ordu Otelleri - Ordu Eğlence Yerleri - Ordu Eczaneleri - Ordu Lokantaları - Ordu Seyahat Acentaları - Ordu Yayla Tesisleri - Ordu Kamping Tesisleri - Ordu Konaklama Tesisleri - Ordu/Akkuş - Ordu/Aybastı - Ordu/Çamaş -Ordu/Çatalpınar - Ordu/Çaybaşı - Ordu/Fatsa - Ordu/Gölköy - Ordu/Gülyalı - Ordu/Gürgentepe - Ordu/İkizce - Ordu/Kabadüz - Ordu/Kabataş - Ordu/Korgan - Ordu/Kumru - Ordu/Mesudiye - Ordu/Perşembe - Ordu/Ulubey - Ordu/Ünye - Ordu İlçeleri - Ordu Tarihi - Ordu Turizmi - Ordu Yemekleri - Ordu ve Ordu'lu Firmalar