Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| İLETİŞİM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
 
bar
Ekim 2020
Pz Pt Sa Ça Pe Cu Ct
 1 2 3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30  31
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
Çambaşı
bar
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Ulubey'in Turistik Yerleri

ulubey-(4).jpg

Ulubey çok eski bir geçmişe sahiptir. Yöredeki kaya mezarları ve kaleler, bunun işaretidir. 1370'li yıllarda Hacı Emir oğulları Beyliğince, Türk iskan alanı haline getirilmiştir.

15.asrın ilk çeyreğinde ise Osmanlı idaresine geçtiği bilinmektedir.

Eski Ordu-Sivas kervan yolu, Ulubey'den geçmekteydi. O sebeple, Ulubey civarında çok sayıda tarihi çeşme varmış ama günümüze 3 tanesi kalabilmiş.

Ulubey bölgesinde, önemli arkeolojik sit alanları ve kaleler mevcuttur. Kaleler şunlardır;

Sayaca köyü Kazancılı Kalesi, Elmaçukur köyü Kaleyanı kalesi, Şahinkaya köyü (Aşağıkızılen) köyü Şahinkaya Kalesi ve Çubuklu Köyü Çubuklu kalesi. Çubuklu kalesi 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Antik Eserleri Listesi'ne alınmıştır.

Bu kaleler birçok kavim tarafından kullanılmıştır.

Kardeşler, Uzunmahmut, Oyumgürgen, Kıranyağmur, Şahinkaya, Çubuklu gibi köylerde çok sayıda kaya mezarı mevcuttur.

Tarihi eserler cümlesinden olan Sarpdere ırmağı üzerinde bulunan iki tane kemer köprü kayda değer özelliktedir.

Eski olmakla beraber, Şıhlar köyü ve merkez karakoca mahallesinde iki adet güzel bir mimari görünümü olan iki türbe vardır.

Doğal köşeleri itibari ile Ulubey yöresi, pek zengindir. Bunları kısaca belirtmek gerekirse;

Kurşunçal Ormanları : Orman içi turizm potansiyeli mevcuttur. Fotosafari dahil bir çok doğa sporu için oldukça uygundur.

Sayacabaşı Orman (çamlık) içi dinlenme ve piknik alanı; Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı olan bu güzel köşemiz, yaz ayı boyunca insanlarca dolup taşar. Burada, restoran, bir dağ evi ve diğer ihtiyaçların karşılanabileceği mekanlar mevcuttur.

Öte yandan burada bir şahıs tarafından büyük bir turizm kompleksinin tamamlanmak üzere olduğunu ifade etmeliyiz. Bu kompleksin içinde, yüzme havuzu, restoran, halı saha, teleskop evi, ve bungalov denilen küçük aile tipi evler vardır. Bu tesis hizmete açıldıktan sonra, Ulubey ve Ordu yöresinde belirgin bir turistik hareketlilik olacağı şimdiden bellidir.

Geleneksel el sanatları, Ulubey yöresinde hala devam etmektedir.

Ulubey merkezde bulunan Çorakdüzü eğlenme, dinlenme ve piknik mekanı, ormanlık ortası olup, bambaşka güzelliktedir. Yine merkezdeki Kireçtepe, bir temaşa mekanıdır.

Güzelyurt tepesi'de mağarası ile gezilip görülecek yerlerdendir.

İlçe sınırları içinde bulunan küçüklü-büyüklü şelaleler,oldukça ilginçtir. Bu şelalelerin en yükseği Ohtamış köyündeki Düzmahalle Şelalesidir. Yüksekliği 25 m dir. Ordu'nun en yüksek şelalesi budur. Etrafı ile birlikte harikabir gezi, dinlenme ve temaşa yeridir.

Kardeşler köyündeki Küpkaya Kanyonu tüm Ordu ilinin en güzel kanyonudur. Mini bir kanyondur ama, manzarası, dillerden düşmez. Yakınındaki Kovanlıkdüzü, piknik için çok elverişlidir. Kanyon, balık tutmak, yüzmek ve kano sporu yapmak isteyenler için ideal bir doğa köşesidir. Ordu'ya 32,Ulubey'e 9 km olan Küpkaya Kanyonu'na ulaşım sorunu yoktur.

Konu ile ilgili diğer yazılar:

Ulubey Hakkında Genel Bilgi
Ulubey Fotoğrafları
Ulubey İlçesinin Tarihi ve Kültürel Özellikleri
Ulubey Coğrafi Yapısı
İlçenin Mahalleleri:
[Akoluk Mahallesi]    [Akpınar Mahallesi]    [Aydınlar Mahallesi]    [Başçardak Mahallesi]    [Belenyurt Mahallesi]    [Cevizlik Mahallesi]    [Çağlayan Mahallesi]    [Çatallı Mahallesi]    [Çubuklu Mahallesi]    [Çukur Mahallesi]    [Doğlu Mahallesi]    [Durak Mahallesi]    [Elmaçukur Mahallesi]    [Eymür Mahallesi]    [Fındıklı Mahallesi]    [Gündüzlü Mahallesi]    [Güvenköy Mahallesi]    [Güvenyurt Mahallesi]    [Güzelyurt Mahallesi]    [Hocaoğlu Mahallesi]    [Kadıncık Mahallesi]    [Kalıcak Mahallesi]    [Karakoca Mahallesi]    [Kardeşler Mahallesi]    [Kıranyağmur Mahallesi]    [Kirazlık Mahallesi]    [Koşaca Mahallesi]    [Kumanlar Mahallesi]    [Kumrulu Mahallesi]    [Ohtamış Mahallesi]    [Oyumgürgen Mahallesi]    [Ören Mahallesi]    [Refahiye Mahallesi]    [Şahinkaya Mahallesi]    [Şekeroluk Mahallesi]    [Şıhlar Mahallesi]    [Uzunmahmut Mahallesi]    [Yenimahalle Mahallesi]    [Yenisayaca Mahallesi]    [Yolbaşı Mahallesi]    [Yukarıkızılen Mahallesi]    
ordu