Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| İLETİŞİM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
 
bar
Ekim 2020
Pz Pt Sa Ça Pe Cu Ct
 1 2 3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30  31
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
Çambaşı
bar
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Perşembe Hakkında Genel Bilgi

spacer.gif

Ordu'ya 13 km. uzaklıktadır. Perşembe İlçesi bir kıyı şeridine kurulduğu için, doğal plajlara sahiptir. İlçenin tarihi ve arkeolojik değerlerinden biri de Yason Kilisesidir. Vona adı ile anılan Perşembe İlçesinin M.Ö. VIII.yüzyılda Yunan kolonistleri tarafından kurulduğu tarihi kayıtlardan anlaşılmaktadır. Ordu'nun 13 km. batısında kurulmuş olan bu kasabanın tarihi, Fatsa ve Yasun'un tarihleriyle birlikte yaşanılmıştır. Vona, Ünye ve Fatsa ilçelerimiz gibi türlü kavim ve milletlerin hegemonyasından uzun zaman kurtulamadığı için, tarihte önemli bir yer alamamıştır. Anadolu Selçuklularının yıkılmasından sonra, Vona (Perşembe) toprakları da Hacı Emir Beyliği'nin idaresi altına girmiştir. Fatih'in Trabzon Rum İmparatorluğu'nu ortadan kaldırmasıylı bu bölge de 1461 yılında Osmanlıların eline geçmiştir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde, Vona'nın Fatih devrinde Osmanlılara geçtiğini, Canik Sancağında Subaşılık olduğunu, halkının çoğunun Tuna Türkleri olduğunu nakletmektedir.

Hoynat Kalesi: Perşembe ilçesinin 20 km, kuzeybatısında ve turistik yolun sağındaki adacığın üzerinde, ortaçağdan kalma bir kale vardır. Yıkık olmasına rağmen, zamanında burada oturulduğu, kale duvarları, burç izleri ve yapı kalıntılarından anlaşılmaktadır.

Kurtuluş Kalesi: Perşembe İlçesi'ne 20 km. uzaklıktaki Kurtuluş köyünde, Romalılar tarafından yapımına başlanarak, Bizanslılar tarafından tamamlanan ve Fatih zamanında onarım gören Kurtuluş Kalesinin, bugün temel taşlarından başka bir şeyi kalmamıştır.

Jasonum - Yason: Perşembe İlçesi'nin 22 km, batısında Yason Burnu'nda, zamanında büyük bir kasabanın kurulduğu, bugünkü kalıntılardan anlaşılmaktadır. Yason Feneri'nin bulunduğu burunda çok eskiden kalma bir kilise yıkıntısı vardır. Yason kasabasının en büyük dini ayin yerlerinden olan bu kilisenin; akın, yağma ve yakıp yıkmalar sonunda yok olduğu, yıkıntıları üzerine Rumlar tarafından yeniden bir kilisenin yapıldığı anlaşılmaktadır. Kapısındaki (1866) tarihinin yapılış değil; onarım tarihidir büyük olasılıkla
Konu ile ilgili diğer yazılar:

Perşembe Fotoğrafları
İlçenin Özellikleri & Tarihi ve Turistik Yerleri
Perşembe'nin Coğrafi Yapısı
İlçenin Mahalleleri:
[Alınca Mahallesi]    [Anaç Mahallesi]    [Aziziye Mahallesi]    [Babalı Mahallesi]    [Bekirli Mahallesi]    [Beyli Mahallesi]    [Boğazcık Mahallesi]    [Bolatlı Mahallesi]    [Çamarası Mahallesi]    [Çaytepe Mahallesi]    [Çerli Mahallesi]    [Çınar Mahallesi]    [Dereiçi Mahallesi]    [Doğan Mahallesi]    [Düz Mahallesi]    [Efirli Mahallesi]    [Ekinciler Mahallesi]    [Gündoğdu Mahallesi]    [Güzelyurt Mahallesi]    [Hacılar Mahallesi]    [Hamidiye Mahallesi]    [İmeçli Mahallesi]    [İstanbulboğazı Mahallesi]    [Kacalı Mahallesi]    [Kaleyaka Mahallesi]    [Kazancılı Mahallesi]    [Kırlı Mahallesi]    [Kovanlı Mahallesi]    [Kozağzı Mahallesi]    [Kurtuluş Mahallesi]    [Kutluca Mahallesi]    [Kuyluca Mahallesi]    [Medreseönü Mahallesi]    [Mersin Mahallesi]    [Neneli Mahallesi]    [Okçulu Mahallesi]    [Ortatepe Mahallesi]    [Ramazan Mahallesi]    [Saray Mahallesi]    [Selimiye Mahallesi]    [Sırakovancı Mahallesi]    [Soğukpınar Mahallesi]    [Şenyurt Mahallesi]    [Tarlacık Mahallesi]    [Tepecik Mahallesi]    [Tepeköy Mahallesi]    [Töngeldüzü Mahallesi]    [Yarlı Mahallesi]    [Yazlık Mahallesi]    [Yeniköy Mahallesi]    [Yeniöz Mahallesi]    [Yeşilköy Mahallesi]    [Yumrutaş Mahallesi]    
ordu