Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
Albaraka52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
Anasayfa > Fındık araştırmayı ana yurdundan koparıyorlar
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Fındık araştırmayı ana yurdundan koparıyorlar
Fındık-Sen, Fındık Araştırma İstasyonu’nun Giresun’dan taşınmasına karşı bir açıklamada bulundu. Açıklamada “Fındık Üreticileri Sendikası olarak Fındık Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün önemsizleştirilmesine ve Giresun dışında başka bir il’e taşınmasına karşı olduğumuzu ve hak ettiği değerin kurumun arazilerinde gözü olan diğer kurum ve anlayışların rant beklentilerinin de üzerinde sosyal ve insani bir boyutta olduğu” ifade edildi. Açıklama şöyle:

Fındık Araştırma İstasyonu ,1936 yılında 152 da alanda “Fındık İstasyonu “ olarak kurulmuş, 1963 yılında faaliyet alanları ve varlıkları genişlemiş,1987 yılında Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü adını almış,2011 yılında da “Fındık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü”adını alarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı bir birim olarak Giresun da faaliyetine devam etmektedir.

Fındık Araştırmanın başına gelenler aslında diğer araştırma kurumlarının başına gelenlerden çok da farklı bir şey değildir.Fındık üretimini geliştirmek ve sorunlarına çözüm bulmak kurumun kuruluş amaçlarıdır.Kurum çalışanlarının iyi niyetli girişimlerini bir yana koyarsak Tarım Politikaları çerçevesinde Araştırma Kurumlarına bu günde dahil hak ettiği önem yeterince verilmemiştir.Araştırma kurumları tüm dünyada lokomotif görevi görürken ne yazık ki ülkemizde tarihsel süreçte lokomotif görevi üstlenecek kadro,teknik donanım ve bütçeden yoksun bırakılmıştır.

Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen aksak da olsa fındık üreticilerine hizmet veren kurumun arazi varlıkları diğer resmi ve özel kurumların sürekli iştahını kabartmış, kurumun arazi varlıkları şurasından burasından azaltılmış son olarak da 40 da kadar bir arazinin yurt –kur’a tahsis edilmesi gündeme gelmiştir. Böylelikle de Fındık Araştırma için yeni bir yer arayışına başlanıldığı hatta bu yerin Giresun başka bir il olacağı da dillendirilmiştir.

Fındık Üreticileri Sendikası olarak Fındık Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün önemsizleştirilmesine ve Giresun dışında başka bir il’e taşınmasına karşı olduğumuzu ve hak ettiği değerin kurumun arazilerinde gözü olan diğer kurum ve anlayışların rant beklentilerinin de üzerinde sosyal ve insani bir boyutta olduğunu kamuoyuna duyururuz.

16/12/2011

Kutsi YAŞAR Fındık-SEN Gn.Bşk.

Ekleme zamanı01.01.1970 | 02:00:00

[Başa Dön] Haber no: 3521
ordu