Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
Albaraka52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
Anasayfa > Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, Yaylaları Kurtarma Çalıştayı
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, Yaylaları Kurtarma Çalıştayı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, ‘Mera, Yayla ve Kışlak Alanlarında Yöresel Doku ve Mimariye Uygun Geçici Yerleşim Yerlerinin Belirlenmesine Dair Yönetmelik Hazırlık Çalıştayı’ Giresun’da düzenlendi.

Hotel New Jasmin’de düzenlenen Yönetmelik hazırlık çalıştayına, Giresun Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Ordu Valisi Orhan DÜZGÜN, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet BALTA, Giresun Belediye Başkanı Kerim AKSU, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Nezih ÜÇKARDEŞLER, Ordu’dan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa SAĞLAM, İl Çevre ve Şehircilik Müdür Vekili Hamdi EVLİ, İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Bülent CİVELEK, Yokuşdibi Belediye Başkanı Yener KAYA, Yeşilce Belediye Başkanı Feyzi ÜNAL, Giresun ilinden ilçe Kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

3194 sayılı İmar Kanunu çerçevesinde çıkarılacak olan ‘Mera, Yayla ve Kışlak Alanlarında Yöresel Doku ve Mimariye Uygun Geçici Yerleşim Yerlerinin Belirlenmesine Dair Yönetmelik’ çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla çalıştayın düzenlendiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet BALTA, "Mera, yaylak ve kışlaklar, geçmişten beri hayvanların otlatılması için kullanılan alanlardır. Bu alanlara dair ilk düzenlemeler Tanzimat döneminde yapılmıştır. Daha sonra bu manada 1858’de arazi kanunu çıkarılmıştır" diye konuştu.

Muhammet BALTA, Cumhuriyetin kurulmasının ardından mera, yaylak ve kışlaklarla ilgili değişik yasalar düzenlendiğini, yapılan bu yasal düzenlemelerle kullanma koşularının belirlendiğine değinerek, şunları söyledi: "Yaylalarda özelikle 1990’lı yıllardan sonra yapılaşma başlamıştır. İlgili kanunlara göre ahşap yapılar dışında yapılaşmaya, ağıl, barınak, suluk ve benzeri yapılara izin verilmemesine rağmen yayla yerleşimlerindeki yapılaşma büyük oranda artmıştır. Yayla turizmi adı altındaki yönelim, yapılaşmayı hızlandırmıştır. Alt ve üst yapı yokluğu daha yoğun kullanılmaya başlanan plansız ve uygunsuz şekilde yapılaşan yaylalarda sorunları daha da büyütmüştür. Bunun yanı sıra insan ve nüfus etkinliklerinin yoğunlaşarak çeşitlilik kazanması nedeniyle su, toprak ve hava kirliliği giderek artmaktadır. Ayrıca bitki örtüsü kaybı ve denge bozulmaktadır. Bu sorunlar karşısında İmar Kanunu’na 648 sayılı kanun hükmündeki kararname ile ek 4. madde eklenmiştir. Bu maddeye göre barınma ihtiyaçları çerçevesinde mera, Yaylak ve kışlaklarda üzerinde yapılaşma bulunan alanların öncelikli ve geleneksel kulanım amacına uygun kullanılması şartıyla geçici yerleşim yeri belirlenecektir. Bu alanlardaki gelişigüzel yapılaşmaya son verilerek planlı ve yöresel mimariye göre hazırlanmış barınma olanakları sağlanacaktır."

Karadeniz Bölgesi’nde bir günde 4 mevsimin bir arada yaşanabildiğini, küresel ısınmanın etkisiyle gelecekte yaz döneminde turizm ömrünün 5 aya kadar çıkacağını düşündüklerini anlatan BALTA, şöyle devam etti: "Hepimiz, doğal güzelliklerimiz olan yaylalarımızı korumak ve kollamakla mükellefiz. Devlet olarak amacımız, doğal güzelliklerimizi hizmetin en iyisine layık insanlarımıza yasaklamak değildir. Ama bu doğal güzelliklerimizi ve mirasımızı bizden sonraki nesillere fotoğraflarda değil doğal olarak bırakmak zorundayız. Bundan sonra yayla ve meralarımızda çarpık imarlaşmalar ve bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmamalıyız. Sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, burada yaşayan insanlar devletin yetkili kişilerine yardımcı olup hep beraber birlik ve beraberlik içinde sorunun üstesinden gelmeliyiz."

Düzenlenen Çalıştay’da bir konuşma yapan Ordu Valisi Orhan DÜZGÜN, doğal bitki örtüsüyle yeşilin ve mavinin büyüleyici güzelliğe sahip Karadeniz yaylalarının bazılarının çok iyi korunduğunu ve bakir kaldığını, bazı yaylalarda ise çarpık yapılaşmaların olduğunu söyledi.

Son yıllarda Doğu Karadeniz’de turizminin gelişmesiyle birlikte yaylaların turizm amaçlı değerlendirilmesine yönelik çalışmalar ve projeler yürütüldüğünü belirten Vali DÜZGÜN, “Yaylalar, bugüne kadar tarım ve hayvancılığın merkezi olarak bölge halkına hizmet vermiş. Son yıllarda Doğu Karadeniz’de turizminin de gelişmesiyle birlikte yayların turizm amaçlı değerlendirilmesine yönelik bazı proje çalışmaları da yürütülüyor. Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı çerçevesinde, Karadeniz sahil yoluna ilave olarak yaylalarımızda turizmin geliştirilmesine yönelik bir yeşil rota çalışması yapılıyor. Bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan bölgemizdeki illere belli miktarda ödenekler gönderilmek suretiyle buralarda ulaşımın kolaylaştırması, buraların yöresel dokusuna, yöresel mimariye uygun olarak denetim altında yapılaşmaya izin verilmesi yönünde bazı çalışmalar yürütülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü de yaylalarımızda bundan sonra yapılacak olan yapıların kontrol altına alınması, yaylalarımızda endemik bitki türlerinin flora ve faunanın korunarak geleneksel kullanım amaçlarına uygun ama aynı zamanda buralarda yaşamada imkan verecek, en azından yöresel mimariye, yöresel dokuya uygun yapı türlerinin yapılmasına izin verilecek ve bunları kontrol ve denetim altında tutacak bir yönetmelik çalışması olduğunu görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Çünkü bugüne kadar yapılan çarpık yapılaşmalarla bazı yaylalarımızın çok kötü bir görünüme sahip olduğunu görüyoruz.”dedi.

Karadeniz’de turizmin gelişmesi için yaylaların değerlendirmesi gerektiğini belirten Vali DÜZGÜN, “Bu değerlendirme yapılırken de yaylaların korunarak kullanılması çok önemli. Çünkü bölgemizin dört mevsim turizme açılabilmesi için yaylaların çok iyi korunması gerekiyor. Biz de Ordu’da Çambaşı Yaylasının sadece yaz turizminden ziyade kış turizmine de açılabilmesi için kayak tesisi ve benzeri tesisler yaparak, buraların turizme kazandırılmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin turizmde alanında son yıllarda önemli hamleler yaparak, dünyada ilk 7 ülke arasına girdiğini ifade eden Vali DÜZGÜN konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türkiye, bugün 2011 yılı itibariyle yılda 30 milyon turizmi kabul eden ülke durumuna gelmiştir. Ancak maalesef bunun %1’inden daha az bir kısmı Karadeniz Bölgemize gelmektedir. Tabii Karadeniz Bölgesine gelen turistlerin sayısının giderek artırılması, bu bölgenin doğru kullanımı ve buraya gelecek olan turistlere yönelik gerekli konaklama tesislerinin ve ulaşımın kolaylaştırılmasıyla mümkün olabilecektir.”

Giresun Valisi Dursun Ali ŞAHİN de yaylalardaki kaçak yapılaşma ve çirkin görünümlere son vermenin zamanı geldiğine değinerek, "Yayla, mera ve kışlaklar, Selçuklu’dan, Osmanlı’dan günümüze kadar gelen ve hala geleneği sürdürülen üç kavramdır. Önceden insanların yaylalarda hayvanlarıyla birlikte olma olgusu artık kendini bırakmıştır. Günümüzde yaylalar sadece insanlara güzelim oksijeni, sıcaktan, gürültüden kaçma gibi nitelikleri sunmaya başlamıştır" diye konuştu.Vali ŞAHİN, geçmişte çıkarılan bazı yasaların gerektiği gibi uygulanmadığını bu nedenle de birçok sorunun bugüne kadar geldiğini anlatarak, şunları kaydetti: "Hoşgörü ve acıma duygusu doğrultusunda 2008 yılı sonrası yaylalarımızda 10 bine yakın bina yapılmıştır. Bu bir hoşgörü ve acımanın sonucu olmuştur. Kanunlarımız var ama yeteri kadar olamadı veya biz yetişemedik. Bugün Giresun’da 462 yaylamız bulunuyor. Bunların yüzde 70’inde elektrik, yüzde 90’ında su şebekesi ve yüzde 100’e yakınında kanalizasyon şebekesi yok. Çevirgelerle işgal edilen, derme çatma binalar yapılarak ’yaylakondu’ başlayan yaylalarda mutlaka bir değişiklik gerekiyordu. Ağustos ayındaki düzenleme ve bir maddelik kanunla bunu başaracağımıza inanıyoruz. Yaylalarla ilgili yeni bir milat başladı. Bu çalıştayla güzel fikirler ortaya çıkacağına ve bu konuda güzel bir yönetmelik hazırlanacağına inanıyorum."

Yaylaların turizm açısından doğal güzelliklerinin bozulmasını istemediklerini belirten TÜRSAB Başkan Yardımcısı Nezih ÜÇKARDEŞLER ise hala bakir bulunan Giresun yaylalarının Rize’nin Ayder Yaylası’na, Trabzon-Uzungöl’e benzememesi gerektiğini kaydetti. Giresun Belediye Başkanı Kerim AKSU da, kentte yaşayan herkesin mutlaka yaylalarla bir bağlantısı bulunduğunu belirterek yaylaların yöre insanı hayatında ayrı bir yerinin bulunduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından, Giresun İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü İbrahim KARACA tarafından Doğu Karadeniz yaylalarını tanıtan bir sunum yapıldı.

Çalıştay, katılımcıların ‘Mera, Yayla ve Kışlak Alanlarında Yöresel Doku ve Mimariye Uygun Geçici Yerleşim Yerlerinin Belirlenmesine Dair Yönetmelik’le ilgili görüşlerini dile getirmeleri ve grup çalışmaları ile devam etti.

Ekleme zamanı01.01.1970 | 02:00:00

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, Yaylaları Kurtarma Çalıştayı ile ilgili diğer fotoğraflar [1] Adet

[Başa Dön] Haber no: 3509
ordu