Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
Albaraka52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
Anasayfa > En kolay pişen Akkuş fasulyesi
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
En kolay pişen Akkuş fasulyesi
Ordu'nun Akkuş ilçesinde yetiştirilen kuru fasulyenin; hem protein açısından besleyici olduğu hem de en kısa sürede pişen kuru fasulye olduğu belirtildi. Yörede 'Akkuş şeker fasulyesi' olarak bilinen ürünün kısa sürede pişmesi nedeniyle ailelerin gaz harcamalarının düşmesine de katkı sağladığı bildirildi.


Ordu'nun yüksek ilçelerinden Akkuş'ta yıllardır yetiştirilen kuru fasulye, son birkaç yılda yapılan çalışmaların sonuç vermesiyle önem kazandı. Daha önce üreticilerin kendi ihtiyaçları için yetiştirdiği kuru fasulyenin talihi son 3 yılda Akkuş Ziraat Odası'nın ön ayak olduğu çalışmalarla yavaş yavaş değişmeye başladı.


Akkuş'ta 3 yıl önce kilosu 1 ile 1.5 lira arasında satılan kuru fasulye, bugün kilogramı 5 ile 7 lira arasında alıcı buluyor. Yine 3 sene önce sadece Akkuş civarında pazar bulan Akkuş şeker fasulyesi, Ordu, Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerdeki büyük lokantalardan talep edilir hale geldi. Akkuş Ziraat Odası ise bir yandan coğrafi işaret belgesi çalışması yürütürken diğer yandan Ordu Üniversitesi ile birlikte fasulyenin özelliklerinin belirlenmesi için bilimsel bir çalışma yaptırıyor.


Fasulyenin de aralarında bulunduğu baklagillerin protein değeri yüksek olduğu için insan beslenmesinde önemli bir yeri olduğunu aktaran Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yılmaz, çalışmanın birkaç yıl daha devam edeceğini ancak ilk yıl sonuçlarının gelecek adına ümit veren bazı neticeleri olduğunu söyledi.


Akkuş'ta yetiştirilen fasulyenin damak tadının çok iyi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, bu fasulyede bulunan yüzde 22 protein değerinin, iyi bir değer olduğunu belirtti. Fasulyenin 20 dakika gibi bir pişme süresinin bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, bunun da fasulye için en düşük pişme süresi anlamına geldiğini bildirdi.


Prof. Dr. Yılmaz, gelecek yıllar içinde yapacakları çalışmaları ise türün bölgeye ait olup olmadığını ya da bölgedeki toprak yapısından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için yürüteceklerini ifade etti.


Akkuş Ziraat Odası ise pilot bölge olarak belirlediği köy sayısını 4'ten 20'ye çıkararak çalışmalarını devam ettirmeyi planlıyor. Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, göç veren ilçenin daha şimdiden tersine göç almaya başladığını belirterek, ?Emekliler bu fasulyeyi yetiştirmek için geliyor, asgari ücretle çalışanlar geliyor. Bir üretici 3 ton fasulye yaptığında kilosu 6 liradan 18 bin lira, 7 liradan 21 bin lira gelir sağlayacak. Biz ise hem sulama sistemleri kurarak, hem de organik olarak bu ürünü yetiştireceğiz.? dedi.


Akkuş'ta halen 25?30 ton kadar Akkuş şeker fasulyesi yetiştirildiğini dile getiren Akkuş Ziraat Odası Başkanı Kaya, hedeflerinin 500 ton fasulye yetiştirmek olduğunu açıkladı.


Akkuş'ta fasulye yetiştiren üreticiler ise bütün Türkiye'ye tadı ve kolay pişmesi ve kabuğunun olmaması ile Akkuş şeker fasulyesini tatmaları çağrısında bulundu.

Ekleme zamanı01.01.1970 | 02:00:00

[Başa Dön] Haber no: 1436
ordu